YENİ NESİL TEKNOLOJİK EVLER

Teknoloji uzun bir süredir hayatımızın her alanında varlığını artırarak yer almaya devam ediyor.

Teknoloji uzun bir süredir hayatımızın her alanında varlığını artırarak yer almaya devam ediyor. Yaşam alanlarımız da teknolojiden payına düşeni alarak değişmeye ve gelişmeye başladı. Eski dönemlerin fütüristik filmlerinde tanıştığımız ev işi yapabilen robotlar, ses ile kontrol edilen ışıklar, küçük ekranlı taşınabilir telefonlar ve daha pek çokları artık hayatımızın içinde!

Evlerinize Robotik Dokunuşlar!

Ev temizliğinin ayrılmaz parçalarından biri elektrik süpürgeleri, gelişen teknoloji ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Şarjlı çalışan ve insan gücüne ihtiyaç duymayan, pratikte elektrik süpürgesi ve vileda yerini tutan mini robotlar, yaşam alanlarımızda yerini çoktan aldı. Ancak performans konusunda yetersiz kalan, köşelere erişmekte güçlük çeken ve sadece zemin temizliği ile yetinen bu mini robotlara çok yakında yeni alternatifler geliyor. Tasarım sürecinde olan tek kollu ve üç parmaklı, eşya toplayabilen temizlik robotları bilim kurgu filmlerini arat- mayacak gibi!

görsel: quickenloans.com

Akıllı Mutfaklar

Temizlik gereçleri, telefonlar, güvenlik sistemleri ve hatta saatlerin bile akıllı olduğu bir dünyada mutfaklar da teknolojiye ayak uyduruyor. Fırınlar, bulaşık makineleri, buzdolapları gibi elektrikli cihazların hepsi hali hazırda akıllı sistemler ile birleşebilmekte zaten. Bir de bu sistemlerin birbiri arasında etkileşim kurduğunu hayal edin. Soğukluğunu cep telefonunuzdan ayarlayabileceğiniz buzdolapları, dokunmatik ekranları ile etkileşim kurabilen bulaşık makineleri ve yemek piştiğinde haber veren fırınlar artık hayal değil!

Teknolojiye Emanet Yaşam Alanları

Görüntülü kapı zilleri ile başlayan akıllı güvenlik sistemi projeleri parmak ve göz taraması yapabilen güvenlik kapılarına kadar evrildi. Güvenliğin yanında zaman kazandıran ve pratiklik sağlayan bu sistemler ile artık anahtar taşıma devrinin de sonuna geldik. Kapı kilitleri ile eşleşen kartlar ya da sadece parmak izi ile artık özel alanlarımıza kolaylıkla giriş yapabiliyoruz. Bütün dünyamızı sığdırdığımız akıllı telefonlarımız da güvenli yaşam alanlarımız ile etkileşim halinde!